Doporučení

Pro ty, co hubnou :D

17. července 2011 v 22:44 | Eťa
Pro hubnoucí ženy je příjem 5000 KJ správně z toho by mělo být 120g sacharidů, 85g bílkovin a 40g tuku.

Takže snídaně do 1 hodiny od probuzení cca 50g tmavého chleba, nebo 50g kornspitzu, nebo 40g dalamánku, nebo 35g knäckebrotu, nebo 35g vloček a k tomu 100g sýra cottage, nebo 100g polotučného tvarohu, nebo 50g 30% tvrdého sýra, nebo 1 vejce + 2 bílky a k tomu 100g zeleniny.

dopolední svačina 100g ovoce, nebo 150g polotučného mléčného výrobku (jogurt, zakys.nápoj)

BMI

3. července 2011 v 13:06 | Eťa
Zkratka BMI (Body mass index) označuje index tělesné hmotnosti a používá se jako měřítko obezity. Tento index se vypočítá vydělením tělesné hmotnosti v kilogramech výšky daného člověka umocněné na druhou. BMI tak umožňuje statisticky porovnat různě vysoké lidi.

BMIKategorieZdravotní rizika
méne než 18,5podváhavysoká
18,5 - 24,9normaminimální
25,0 - 29,9nadváhanízká až lehce vyšší
30,0 - 34,9obezita 1. stupnězvýšená
35,0 - 39,9obezita 2. stupně (závažná)vysoká
40,0 a víceobezita 3. stupně (těžká)velmi vysoká

... protože jsou to naše pocity, které určují, zda dietu vydržíme nebo ne.

22. června 2011 v 11:20 | Eťa
  1. Čím více pociťujeme hlad, tím větší je pravděpodobnost, že mu podlehneme a dietu porušíme.
  2. Čím více jídel si musíme zakazovat, tím více pociťujeme touhu si tato jídla dopřát - a tím je větší pravděpodobnost, že této touze podlehneme a dietu porušíme.
  3. Čím více naše dieta vyžaduje cvičení a nám je to nepříjemné, tím více nás tyto pocity nutí přestat. Tím se opět zvyšuje pravděpodobnost, že těmto pocitům podlehneme a dietu porušíme.
  4. A právě proto je extrémně důležité hledět při sestavování jídelníčku na to, abyste při této stravě neměli hlad a dieta od Vás nevyžadovala nadměrné množství cvičení.

Tumblr_lhievifxrb1qeo03no1_500_large

Záchvatové přejídání

24. dubna 2011 v 16:13 | Eťa
Až moc dobře to znám, chtěla jsem sem dát i článek, jak se nepřejídát, ale myslimže každá z nás ví proč se přejídá a jak tomu zabránit.
Tumblr_lji4vueo3l1qdttmzo1_400_large

Jedna z definic je, že se celý den postižené osoby (stejně jako u anorektiček či bulimiček) točí převážně kolem jídla. V osobě se zmítá strach, pocity viny, očekávání, potěšení. Těší se na jídlo, ale cítí se provinile, protože snědla něco sladkého nebo kalorického, bojí se, že se přestane ovládat a bude mít záchvat přejídání. strach, že jakmile začnou jíst, nedokáží přestat. Když přestanou jíst, cítí nevolnost a přejezení. Jiné osoby jí velké porce jídla nebo velmi často. Jejich stravování je ovládáno úzkostí, strachem, pocity méněcennosti, závisti, frustrace nebo hněvu. Mohou cítit, že způsob, jakým jedí je jejich důkaz špatné sebekontroly…důkaz, že nemají svůj život pod kontrolou, že ho nezvládají. Problém není v tělesné hmotnosti, ale ve vztahu k jídlu. Trpí tím zejména ženy a to všech věkových kategorií. Stručně jsou to záchvaty jako u bulimiček, ale bez následné kompenzace (zvracení, projímadel, diuretik, …).

Pečivo

22. dubna 2011 v 23:55 | Eťa

Když pečivo, tak dopoledne

Pečivo je ideální na snídani nebo na dopolední svačinu. Díky vysokému obsahu vlákniny a dalších živin vás pohodlně zasytí běžná porce celozrnného pečiva (jeden nebo dva celozrnné rohlíky). Odpoledne nebo na večer se ale pečivu už raději vyhýbejte. Není totiž dobré před spánkem konzumovat tolik vlákniny.

Bílé pečivo a dieta

Bíle pečivo by váš jídelníček měl obsahovat v co nejmenší míře, i když se zrovna nesnažíte držet dietu. Bíle pečivo totiž obsahuje převážně jen prázdné kalorie. Nemá téměř žádnou vlákninu, bílkoviny, minimum vitamínů nebo jiných živin. Má vysoký glykemický index, takže již chvíli po té co si dopřejete nějaký ten klasický rohlík nebo housku, už zase dostanete hlad. Bílé pečivo byste tedy měli úplně vypustit z vašich stravovacích návyků.

Snídaně

17. dubna 2011 v 12:08 | Eťa

Velká snídaně vám zhubnout

nepomůže, naopak

(Hm, tk dost vymlouvání, že se pořádně nasnídám :D)

Pokud se každý den těšíte na velkou snídani, kdy si můžete dopřát vše podle libosti, asi vás zklamou výsledky nového výzkumu německých odborníků. Bohatá snídaně vám zhubnout nepomůže, naopak můžete přibrat.
Mnoho expertů na výživu a hubnutí doporučuje začít každý den pořádnou snídaní, která nastartuje metabolismus a sníží příjem kalorií během dne. Teorie o velké snídaní totiž staví právě na tom, že hodně potravy na začátku dne znamená menší příjem jídla během zbytku dne.
Tým německých odborníků pod vedením doktora Volkera Schusdziarra z Else-Kroner-Fresenius centra výživové medicíny v Mnichově se rozhodl prozkoumat, co je na tom pravdy. Jejich výzkum publikovaný v časopise Nutrition nakonec tento dietní mýtus vyvrátil a ukázal, že velká snídaně nesníží množství přijaté potravy u oběda a večeře, ale naopak zvýší celkový denní příjem kalorií.

Tumblr_ljd649z6mk1qh6h0go1_500_large

Musíš se mnoho učit, abys poznal, že málo víš.

14. dubna 2011 v 19:38 | Eťa
1. Jezte pravidelně vyváženou pestrou stravu založenou více na potravinách rostlinného původu.

2. Buďte aktivní! Dospělí by měli nakumulovat minimálně 30 minut pohybové aktivity střední intenzity denně, děti minimálně 60 minut. Pohybová aktivita střední intenzity je např. rychlá chůze, jízda na kole, práce na zahradě apod.

3. Jezte různé druhy zeleniny a ovoce, alespoň 400 g denně, přednostně čerstvé a místního původu. Do tohoto množství se nezapočítávají brambory a džusy.

4. Jezte potraviny, jako jsou obiloviny, celozrnné pečivo, brambory, těstoviny, které jsou bohaté na škrob a vlákninu.

5. Denně konzumujte mléko a mléčné výrobky.

6. Kontrolujte přívod tuků. Dávejte přednost rostlinným olejům před živočišnými tuky. Omezte spotřebu potravin s vysokým obsahem tuků.

7. Nahrazujte tučné maso a masné výrobky luštěninami, drůbeží a rybami (i tučnými rybami, které jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin).

8. Kontrolujte přívod soli. Celkový denní příjem nemá být vyšší než 5 g (1 čajová lžička), a to včetně soli skryté v potravinách. Používejte sůl obohacenou jódem.

9. Omezujte spotřebu sladkostí a slazených nápojů.

10. Denně vypijte min 1,5 l tekutin. Dávejte přednost čisté vodě a neslazeným nealkoholickým nápojům.

11. Pokud pijete alkoholické nápoje, vyvarujte se opíjení; nepřekračujte denní množství představující např. 0,5 l piva nebo 2 dcl vína nebo 5 cl 40 % destilátu.

Tumblr_ljistuhlel1qd5u5ko1_500_large


 
 

Reklama
Reklama